Nyt

2016

Pimiö – Darkroom | 20.8.2015–31.1.2016 - Perjantai 21.8. - sunnuntai 31.1.
PUTPUT: Photography On | 23.10.2015–10.1.2016 - Perjantai 23.10. - sunnuntai 10.1.
Kaisa Rautaheimo: Pojat - Perjantai 15.1. - sunnuntai 27.3.
Catherine Leutenegger: Kodak City - Perjantai 1.4. - sunnuntai 5.6.
Taneli Eskola: Kaunis Maa - Keskiviikko 18.5. - sunnuntai 14.8.
Andrey Bogush: When Everything Is Over So We Can Discuss - Keskiviikko 18.5. - sunnuntai 14.8.
Elämän paikat - Perjantai 27.5. - sunnuntai 14.8.
Jaakko Kahilaniemi: 100 Hectares of Understanding - Perjantai 10.6. - sunnuntai 28.8.
Alec Soth: Gathered Leaves - Torstai 25.8. - sunnuntai 15.1.
YYY - Perjantai 2.9. - sunnuntai 30.10.
Pirkko Tanttu: Aito asia - Tiistai 13.9. - sunnuntai 6.11.
Kokaten ja kuvaten: nuorten ruokakuvia - Torstai 13.10. - sunnuntai 11.12.
Charles-Henry Bédué: Virtuous Circle - Perjantai 4.11. - sunnuntai 8.1.

2015

Poliittisen valokuvan festivaali: Kolmanteen polveen 30.1.-12.4.2015 - Perjantai 30.1. - sunnuntai 12.4. klo 11 - 18
Susanna Kekkonen & Anna-Sofia Berner: Perhealbumi 30.1–15.3.2015 - Perjantai 30.1. - sunnuntai 15.3. klo 11 - 18
Leena Saraste 11.2–12.4.2015 - Keskiviikko 11.2. - sunnuntai 12.4. klo 11 - 18
Kuvakulma: Reinterpreting the Frame 4.3.-7.6.2015 - Keskiviikko 4.3. - sunnuntai 7.6. klo 11 - 18
Heikki Kaski: Tranquillity - Perjantai 20.3. - sunnuntai 17.5. klo 11 - 18
Ismo Kajander: Vintage 17.4.-2.8.2015 - Perjantai 17.4. - sunnuntai 2.8. klo 11 - 18
Hannele Rantala: Ihanien aikojen loppu 24.4.-2.8.2015 - Perjantai 24.4. - sunnuntai 2.8. klo 11 - 18
Bita Razavi: Some Critique from Our Parents 12.-31.5. - Tiistai 12.5. - sunnuntai 31.5. klo 11 - 18
Nita Vera: Needles of Love 22.5. - 30.8. - Keskiviikko 20.5. - sunnuntai 30.8. klo 11 - 18
I. K. Inha - Helsinki 1908 12.6.-2.8.2015 - Perjantai 12.6. - sunnuntai 2.8. klo 11 - 18
Hemera-kollektiivi: Secret Agent 4.9.–18.10.2015 - Perjantai 4.9. - sunnuntai 18.10.

2014

Juhana Moisander: A Game of Cards - Perjantai 1.11. - sunnuntai 19.1.
Tuija Lindström: In The Beginning There Was Everything - Keskiviikko 15.1. - sunnuntai 9.3.
Dorothée Smith - Keskiviikko 15.1. - sunnuntai 9.3.
Maija Blåfield: Kulta-aika 6 - Perjantai 24.1. - sunnuntai 4.5.
Karoliina Paappa: Tyttö ja tiikeri - Perjantai 24.1. - sunnuntai 16.3.
Tavoittamattomien hetkien häivähdyksiä - Perjantai 21.3. - sunnuntai 18.5.
ECOLOGICAL FALLACY - VIRHEPÄÄTELMÄ - Torstai 27.3. - sunnuntai 27.7.
OBJECTS ON OIL - Torstai 27.3. - sunnuntai 27.7.
Tärähtäneet Ämmät: Monokini 2.0 - Perjantai 23.5. - sunnuntai 7.9.
#Snapshot - Torstai 21.8. - sunnuntai 18.1. klo 11 - 18
Arttu Merimaa: It’s Not Who I Am Underneath But What I Do That Defines Me - Perjantai 12.9. - sunnuntai 26.10. klo 11 - 18
Santeri Happonen: Rutiineja - Perjantai 12.9. - sunnuntai 30.11. klo 11 - 18
Jonathan Hobin: Lastenhuoneessa - Perjantai 31.10. - sunnuntai 25.1. klo 11 - 18

2013

Valokuva Taiteeksi - Hannula & Hinkka -kokoelma - Keskiviikko 16.1. - sunnuntai 21.4.
NELLI PALOMÄKI - Keskiviikko 16.1. - sunnuntai 21.4.
11-kollektiivi: SUOMI / FINLAND - Perjantai 15.2. - sunnuntai 19.5.
Tuomo Rainio: Uudelleen järjestetty kuva - Perjantai 15.3. - sunnuntai 19.5.
Summer School - Kesäkoulu - Keskiviikko 8.5. - sunnuntai 28.7.
Vesa Oja: Finglish - Keskiviikko 8.5. - sunnuntai 28.7.
Maanantai Kollektiivi: Nine Nameless Mountains - Perjantai 24.5. - sunnuntai 1.9.
Julius Koivistoinen: Arjen paratiiseja - Perjantai 24.5. - sunnuntai 1.9.
Surrealismia ja silmänlumetta - Lauantai 17.8. - sunnuntai 15.12.
Sonja Suominen: Perhekuva - Perjantai 6.9. - sunnuntai 27.10.
Joulun ihme - Iki-ihanat joulukortit! - Torstai 12.12. - sunnuntai 5.1.

2012

2000 & 11 omakuvaa - Perjantai 16.12. - sunnuntai 5.2.
Kalle Hamm & Dzamil Kamanger: Vapaudesta - Torstai 19.1. - sunnuntai 19.2.
Timo Kelaranta: Outo rakkaus - Keskiviikko 1.2. - sunnuntai 29.4.
K-G Roos - Mafia, Marimekko, Mannerheim - Keskiviikko 1.2. - sunnuntai 29.4.
Octavian Bâlea: Flexi-in-security - Torstai 23.2. - sunnuntai 25.3.
Itä–länsi-battle - Perjantai 24.2. - sunnuntai 25.3.
Kollective: Preview 5 - Perjantai 30.3. - sunnuntai 29.4.
Nuori Helsinki - Perjantai 30.3. - sunnuntai 29.4.
Merkitykselliset paikat - Perjantai 4.5. - sunnuntai 27.5.
HANS von SCHANTZ: ENTER HELSINKI - Keskiviikko 16.5. - tiistai 31.7.
50+ SUOMALAISEN MIEHEN MUOTOKUVA; Riitta Supperi - Keskiviikko 16.5. - tiistai 31.7.
Studio - hetki vaatteen ja ruumiin rajalla - Perjantai 1.6. - sunnuntai 26.8.
Marcus Hansson: Souvenir - Perjantai 8.6. - sunnuntai 5.8.
Mats Bergsmeden: Border Line - Perjantai 10.8. - sunnuntai 9.9.
POLAROID - Lauantai 18.8. - sunnuntai 2.12.
Ann Eringstam: Escape to Reality - Perjantai 14.9. - sunnuntai 14.10.
Tanja Koponen: Tässä huoneessa - Perjantai 19.10. - sunnuntai 18.11.
Minna Rainio ja Mark Roberts: Maamme - Perjantai 23.11. - sunnuntai 6.1.
Kuolemasta kuvin - Perjantai 23.11. - sunnuntai 6.1.

2011

Liisa ihmemaassa - Torstai 13.1. - sunnuntai 18.12.
Iiu Susiraja: Arjen tyylipuhdas suoritus - Perjantai 14.1. - sunnuntai 6.2.
Liisa ihmemaassa -olohuone - Perjantai 14.1. - sunnuntai 6.3.
Beata Fransson: Ghost town - Keskiviikko 16.2. - sunnuntai 20.3.
Heidi Lunabba: Kaksoset - Tiistai 15.3. - sunnuntai 22.5.
Jaakko Heikkilä: Henkeviä porinoita - Keskiviikko 16.3. - sunnuntai 7.8.
Tuula Närhinen: Eläinkamerat - Keskiviikko 16.3. - sunnuntai 7.8.
Mikko Kuorinki: Turn the Light - Keskiviikko 4.5. - sunnuntai 5.6.
Annika Dahlsten & Markku Laakso: Campfire in a Zoo - Keskiviikko 15.6. - sunnuntai 31.7.
Kristiina Männikkö: Katse - Perjantai 5.8. - sunnuntai 4.9.
Ulla Jokisalo: Aikomuksia - leikin varjolla - Keskiviikko 17.8. - sunnuntai 25.9.
Aki-Pekka Sinikoski: Finnish Teens - Keskiviikko 14.9. - sunnuntai 16.10.
Raakel Kuukka: Retrospektiivi - Perjantai 7.10. - sunnuntai 15.1.
Hiljaisuus rikkoutuu II - Perjantai 14.10. - sunnuntai 13.11.
Heidi Tikka: Mother, Child - Perjantai 21.10. - sunnuntai 20.11.
Johan Jakob Reinberg - varhaisin valokuvataiteilija? - Keskiviikko 2.11. - sunnuntai 15.1.
Eugenio Merino - Torstai 17.11. - sunnuntai 11.12.
Milja Laurila ja Hannele Rantala: Oma huone - Perjantai 25.11. - sunnuntai 15.1.

2010

Susanna Majuri: Vedentutkijan tytär - Keskiviikko 27.1. - sunnuntai 23.5.
Antero Takala: Mindscapes 1960–2010 - Keskiviikko 27.1. - sunnuntai 23.5.
Atelieri O. Haapala - Keskiviikko 27.1. - sunnuntai 21.3.
Lucia Ganieva: Ermitazhniki - Salivalvojat - Keskiviikko 27.1. - sunnuntai 21.3.
Kurkistus - lapset valokuvaajina - Lauantai 27.3. - sunnuntai 23.5.
Muistojeni Pariisi - Je me souviens de Paris - Sunnuntai 28.3. - sunnuntai 23.5.
After Sauna Art - Elonkorjaajat ja valokuva - Keskiviikko 9.6. - sunnuntai 29.8.
Ihmisiä suviyössä, Pieni episodinäyttely - Keskiviikko 9.6. - sunnuntai 29.8.
Sari Tervaniemi: Rikkoutunut lapsi, PROJEKTI-TILA - Keskiviikko 9.6. - sunnuntai 29.8.
Mariefors Blues, PROSESSI-TILA - Keskiviikko 9.6. - sunnuntai 29.8.
Pentti Sammallahti: Retrospektiivi - Keskiviikko 15.9. - sunnuntai 27.2.
Sami Parkkinen: Paratiisi - Keskiviikko 15.9. - sunnuntai 31.10.
Ricardo Trabulsi: Zapatistit - Torstai 21.10. - torstai 6.1.
Tero Puha: Unfinished - Perjantai 12.11. - torstai 6.1.

2009

Tilan jännitteet - Torstai 22.1. - sunnuntai 24.5.
Axel Straschnoy: Opening - Torstai 22.1. - sunnuntai 15.2.
Toisen silmin - Perjantai 29.5. - sunnuntai 30.8.
Töitä, tekoja - Keskiviikko 10.6. - sunnuntai 30.8.
Vihtavarastolta valtakunnalliseksi erikoismuseoksi - Keskiviikko 10.6. - sunnuntai 30.8.
Timo Kelaranta: Días y flores - Keskiviikko 16.9. - sunnuntai 15.11.
Sivukaupalla - Suomalainen valokuvakirja - Keskiviikko 16.9. - keskiviikko 6.1.
Valokuvia muodista Pietarissa - Torstai 17.9. - perjantai 30.10.
Jenny Lexander: Sisu - Torstai 26.11. - keskiviikko 6.1.
Laura Henno: Asua / Résider - Torstai 26.11. - keskiviikko 6.1.

2008

Lehtikuvan saaliit ja saalistajat - Perjantai 25.1. - sunnuntai 18.5.
HANNES HEIKURA: HILJAISET KUVAT - Perjantai 25.1. - sunnuntai 18.5.
Laura Junka: Leiri Gazassa - Perjantai 25.1. - sunnuntai 20.4.
RANDA MIRZA: SHOCK CULTURE - Perjantai 2.5. - sunnuntai 22.6.
MARKUS JOKELA: JOTAIN ON TAPAHTUNUT - Perjantai 30.5. - sunnuntai 24.8.
NEW GENERATION – KUVAJOURNALISMIN NUORET NÄKIJÄT - Perjantai 30.5. - sunnuntai 24.8.
Suomalaisen valokuvakulttuurin juhlaa Ranskassa - Lauantai 21.6. - sunnuntai 28.9.
EIJA MÄKIVUOTI: TUSKA 2003-2007 – MEIDÄN TARINAMME - Perjantai 27.6. - sunnuntai 24.8.
ISMO HÖLTTÖ & MIKKO SAVOLAINEN: RETROSPEKTIIVI - Perjantai 5.9. - tiistai 6.1.
UUDEN SUOMEN TAPAUS – 2,5 MILJOONAA NEGATIIVIA - Perjantai 5.9. - tiistai 6.1.
PUNAMUSTAVALKEA 1918 - Perjantai 5.9. - tiistai 6.1.

2007

KUVATTAVAN HYVÄÄ - kuvia ruoasta - Perjantai 15.9. - sunnuntai 14.1.
Mija Renström: Meistä - Perjantai 19.1. - sunnuntai 29.4.
VINKKELI – näkökulmia arkiympäristöön - Perjantai 19.1. - sunnuntai 25.2.
JAANA PARTANEN: Arjen alkemiaa - Perjantai 9.2. - sunnuntai 20.5.
Arjen aarteet - Keskiviikko 16.5. - sunnuntai 27.5.
MARGE MONKO: Tutkielmia porvaristosta - Keskiviikko 30.5. - sunnuntai 7.10.
HELSINKI SCHOOL. UUTTA VALOKUVAA TAIKISTA - Keskiviikko 30.5. - sunnuntai 26.8.
Minun kuvani – oma itse kuvaksi - Perjantai 17.8. - sunnuntai 16.9.
PAHAN LUONTO - Perjantai 7.9. - sunnuntai 6.1.
ERÍNÇ SEYMEN: Man Jam - Torstai 18.10. - sunnuntai 9.12.

2006

Santtu Koivu: Lentäjiä - Perjantai 13.1. - sunnuntai 2.4.
ELINA BROTHERUS: THE NEW PAINTING - Perjantai 13.1. - sunnuntai 26.3.
KUVISta VOIMAA? - Perjantai 13.1. - sunnuntai 29.1.
MARRIGJE DE MAAR: MOTHERSONG - Perjantai 9.6. - sunnuntai 3.9.

2005

PASI KOLHONEN Tyhjän tilan kammo – Horror vacui - Perjantai 28.1. - sunnuntai 13.3.
Julia Peirone: Night Spots - Perjantai 28.1. - sunnuntai 13.3.
MISSÄ VALOKUVA LUURAA? - Perjantai 18.3. - sunnuntai 8.5.
Minihame ja laajakulma - suomalaisen valokuvan teemoja - Perjantai 13.5. - sunnuntai 31.7.
NAURA NYT JA OLE HILJAA – lapsi valokuvassa - Perjantai 5.8. - sunnuntai 2.10.
JUSSI AALTO: Tärähtäneitä valokuvia - Perjantai 7.10. - sunnuntai 6.11.
Vinski - Viiltävä voima, kuultava kauneus - Perjantai 11.11. - sunnuntai 8.1.

2004

SEPPO RENVALL Wallpaper - Perjantai 16.1. - sunnuntai 1.2.
Christer Strömholm - Perjantai 23.1. - sunnuntai 18.4.
Simo Rouhiainen: Mir ja Maria Duncker: Videoita - Lauantai 7.2. - sunnuntai 29.2.
LEA JA PEKKA KANTONEN Lempipaikka - Perjantai 5.3. - sunnuntai 25.4.

2003

ELINA SALORANTA - Puhdas -videoteos (30 min) - Perjantai 3.1. - sunnuntai 2.2.
MARK MAHER - American Polaroids - Perjantai 7.2. - sunnuntai 9.3.
PEKKA NISKANEN - Ryokan Mother Tongue - Perjantai 14.3. - sunnuntai 13.4.
VALOKUVA VAIKUTTAA - 70-luvun dokumentit - Perjantai 21.3. - sunnuntai 24.8.
PERTTU SAKSA Teoksia 2002-2003 - Perjantai 13.6. - sunnuntai 24.8.
Martti Jämsä: Kesä - Perjantai 29.8. - sunnuntai 28.9.
Marjaana Kella - Perjantai 5.9. - sunnuntai 21.12.
SAKARI VIIKA - Perjantai 7.11. - sunnuntai 21.12.

2002

ZHAO SHAORUO - Perjantai 4.1. - sunnuntai 17.2.
PERHE - Yksityisiä asioita - Perjantai 22.2. - sunnuntai 5.5.
HARRI LARJOSTO - Wicked Suites - Perjantai 22.2. - sunnuntai 31.3.
VALOKUVA JA VIDEO - Perjantai 8.3. - sunnuntai 1.9.
OLIVER WHITEHEAD - Fuse - Torstai 16.5. - torstai 20.6.
TERO PUHA: AUTOPSY OF LOVE - Perjantai 28.6. - sunnuntai 11.8.
VOLTTI. TAIDE JA URHEILU - Perjantai 5.7. - sunnuntai 15.9.
HANNELE RANTALA - Passikuvia - Perjantai 16.8. - sunnuntai 22.9.
CATARINA RYÖPPY - being misplaced - Perjantai 27.9. - sunnuntai 10.11.
ILLUSION. JAPANILAINEN NYKYVALOKUVAUS - Perjantai 27.9. - sunnuntai 10.11.
MARKKU LÄHDESMÄKI - Voimala - Perjantai 15.11. - sunnuntai 22.12.
PAIKAN POLITIIKAT - Perjantai 29.11. - sunnuntai 2.3.

2001

JYRKI LEMMETTI: TOY WARS - LELUSODAT - Perjantai 12.1. - sunnuntai 25.2.
LAUANTAI - Perjantai 2.3. - sunnuntai 15.4.
ANNU WILENIUS: AMBIVALENSSEJA - Perjantai 20.4. - sunnuntai 3.6.
LUONTOKUVAT Suomalainen luontokuvaus 100 vuotta - Torstai 10.5. - sunnuntai 26.8.
I. K. INHA JA K. ENNOLA: MAISEMA JA AIKA - Perjantai 8.6. - sunnuntai 5.8.
RAAKEL KUUKKA - Perjantai 10.8. - sunnuntai 30.9.
BORIS MIHAILOV - Perjantai 7.9. - sunnuntai 11.11.
NOUSUHUMALA 2.0 - Linda Orloff - Torstai 4.10. - sunnuntai 21.10.
NOUSUHUMALA JATKUU ! - Jakob Kolding - Keskiviikko 7.11. - sunnuntai 18.11.
NOUSUHUMALA 2.0 - Lilibeth Cuenca Rasmussen - Tiistai 20.11. - sunnuntai 9.12.
RISTIPAINEESSA Valokuva- ja videotaidetta Pekingistä - Perjantai 23.11. - sunnuntai 10.2.
NOUSUHUMALA LOPPUU! - Mats Gamdrup - Tiistai 11.12. - maanantai 31.12.

2000

STEFAN BREMER: RAIVO JA HALTIOITUMINEN - Torstai 20.1. - sunnuntai 19.3.
SANNA KANNISTO: AMAZON - Torstai 20.1. - sunnuntai 19.3.
ELISABETH OHLSON: ECCE HOMO - Perjantai 16.6. - sunnuntai 6.8.
MARIO RIZZI: NAINEN JA MIES - Perjantai 16.6. - sunnuntai 6.8.
ROGER PALMER: "CELL" - Perjantai 18.8. - sunnuntai 22.10.
PARALLEL - Perjantai 3.11. - sunnuntai 31.12.
PORTFOLIO - Perjantai 3.11. - sunnuntai 31.12.
 

SVM_LOGO_FI_6X6_S_RGB

Facebook
Twitter
Instagram
Flickr
Youtube
Terävyysalue-blogi

 

YHTEYSTIEDOT
Kaapelitehdas
Tallberginkatu 1 G
00180 Helsinki

Postios. Tallberginkatu 1 C 85
00180 Helsinki

Sähköposti: Sähköpostiosoite on suojattu roskapostiohjelmia vastaan, Javascript-tuen tulee olla päällä nähdäksesi osoitteen
Näyttelyinfo 09-6866 3621

Tietopalvelu: Kysy museolta

digikuvanhistoriakuka_kuvasi_anim_150x72

Kysy_museolta_200x100_animaatio

 

AUKIOLOAJAT
Näyttelyt ovat avoinna
ti–su 11–18, ke 11–20.


Poikkeavat aukioloajat

 

PÄÄSYLIPUT
Liput: 8 / 5 €
Alle 18-vuotiaille ilmainen sisäänpääsy.

Ilmainen sisäänpääsy
joka kuun viimeinen
ke klo 17–20.

Meille pääsee Museokortilla
museokortti-logo 

 

OPASTUKSET 

Yleisöopastus näyttelyihin sunnuntaisin klo 13–14 pääsylipun hinnalla.

Ilmainen yleisöopastus joka kuun viimeinen keskiviikko klo 18–19. 

MUSEON VUOSIKORTTI


20 / 30 (2 hlö) / 8,5€ taiteilijat,
taideopiskelijat, OAJ, Grafia

 

Museo on liikkumisesteetön.

 

Toimisto ti–pe 9–15

09-6866 360

Kuva- ja tietopalvelu ja kirjasto
09-6866 3623

 

HENKILÖKUNTA

LEHDISTÖLLE


Kaapelitehdas sijaitsee raitiovaunu 8:n Länsisatamankadun pysäkillä, noin 600 metriä Ruoholahden metroasemalta.

Yhteistyössä:

ikahulogo_75px