Näyttely esittelee Marja-Leena "Malla" Hukkasen (s.1959) poikkeuksellisen laajaa, yli 40-vuotista elämäntyötä elokuvien stillkuvaajana. Hukkanen on kuvannut mm. lähes kaikkien Aki Kaurismäen elokuvien ympäri maailmaa levinneet stillkuvat.
Stillkuva tarkoittaa elokuvan tuotantovaiheessa otettua valokuvaa, joka tiivistää olennaisen kohtauksesta ja parhaimmillaan koko elokuvasta. Stillkuvaaja ammentaa elokuvan työryhmän osaamisesta – kuten valaistuksesta, lavastuksesta ja ilmaisuvoimaisista näyttelijöistä – mutta tekee yhteisen kokonaisuuden puitteissa itsenäistä taiteellista työtä. Stillkuvia käytetään elokuvien mainos- ja levitysmateriaalina, mutta ne ovat myös valokuvaajan omia tulkintoja elokuvan tyylistä, hengestä ja tarinasta. Lisäksi stillkuvaajat dokumentoivat elokuvan kuvauksia ja tapahtumapaikkoja niin kutsuttujen ”työkuvien” muodossa.
Aki Kaurismäen ohella Hukkanen on kuvannut stillkuvia kymmenille merkittäville suomalaisille elokuvaohjaajille kuten Pirjo Honkasalolle, Aleksi Salmenperälle, Veikko Aaltoselle, Eija-Liisa Ahtilalle ja Klaus Härölle. Hukkasen rooli sekä stillkuvaajana että usein myös elokuvien kuvaussihteerinä on mahdollistanut hänen tiiviin läsnäolonsa elokuvanteon eri vaiheissa.
Malla Hukkasen monipuolinen tuotanto havainnollistaa usein anonyymeiksi jäävien stillkuvaajien roolia elokuvallisen kerronnan tallentajina ja tulkitsijoina. Näyttelyssä nähdään edustuskuvien lisäksi myös Hukkasen työkuvia, jotka tallentavat elokuvanteon kulissien takaisia arkisia ja hilpeitäkin hetkiä.
Osana näyttelyä esitellään myös pieni otos museon kokoelmiin kuuluvia valokuvaaja Börje Söderholmin 1950–1960-lukujen stillkuvia mm. Komisario Palmu -elokuvista.
Suomen valokuvataiteen museo
1. kerros
Kaapelitehdas, Kaapeliaukio 3, Helsinki