Henkilökunta

Hallinto

Elina Heikka
museonjohtaja
+358505278885
elina.heikka@fmp.fi

Eurika Balsytè-Ojakoski
toimisto
0401243994
eurika.balsyte-ojakoski@fmp.fi

Juha Sulin
tietohallintovastaava
040 591 6931
juha.sulin@fmp.fi

 

Kokoelmat, kuva- ja tietopalvelut

Kokoelmia koskevissa kyselyissä tavoitat asiakaspalveluvuorossa olevan henkilön olemalla yhteydessä Kysy museolta -palvelun kautta.

Anni Wallenius
intendentti, kokoelmat
041 4406 387
anni.wallenius@fmp.fi

Max Fritze
amanuenssi, kokoelmat
050 347 1475
max.fritze@fmp.fi

Leena Sipponen
amanuenssi, kokoelmat
050 432 7562
leena.sipponen@fmp.fi

Sofia Lahti
amanuenssi, kokoelmat
sofia.lahti@fmp.fi
(työvapaalla 4/2024 asti)

 

Näyttelyt

Anna-Kaisa Rastenberger
intendentti
041 514 1991
anna-kaisa.rastenberger@fmp.fi

Tiina Rauhala
kuraattori
040 159 5968
tiina.rauhala@fmp.fi

Orlan Ohtonen
kuraattori
0505187619
orlan.ohtonen@fmp.fi

Anna Björklund
Kuraattori
anna.bjorklund@fmp.fi

Suvi Kiukas
tuottaja, K1
050 4009041
suvi.kiukas@fmp.fi

 

Viestintä

Jaakko Laasanen
viestintäasiantuntija
040 6800 307
jaakko.laasanen@fmp.fi

Vilma Malmgren
viestinnän työntekijä
vilma.malmgren@fmp.fi
(ma-ke)

 

Yleisötyö ja tapahtumat

Erja Salo
intendentti, yleisötyö
044 2706 216
erja.salo@fmp.fi

Kastehelmi Korpijaakko
museolehtori
050 5775742
kastehelmi.korpijaakko@fmp.fi
​(ma-ke)

Suvi Kiukas
tuottaja, K1
050 4009041
suvi.kiukas@fmp.fi

Kirsi Mäkipää
Palvelukoordinaattori / K1
kirsi.makipaa@fmp.fi
040 163 3229

Anni Hanén
koordinaattori, Photofuss-nuoret
anni.hanen@fmp.fi

 

Konservointi

Laura Sallas
konservaattori
044 2740 185
laura.sallas@fmp.fi

Kaisa Kantanen
konservaattori
040 197 7051
kaisa.kantanen@fmp.fi

 

Valokuvaus

Virve Laustela
valokuvaaja
050 452 9114
virve.laustela@fmp.fi

Muualla verkossa

Kun tilaat museon uutiskirjeen, kuulet ensimmäisenä tapahtumista, näyttelyistä ja avajaisista. Lähetämme uutiskirjeen sähköpostiisi kerran kuukaudessa.

» Lue uusin kirje tästä

Info
Suomen valokuvataiteen museo on valokuvan valtakunnallinen vastuumuseo, jonka tehtävänä on edistää ja vaalia suomalaista valokuvataidetta ja valokuvakulttuuria.
Tietopalvelut
Museon kirjastossa on noin 18 000 niteen kokoelma kotimaista ja ulkomaista valokuvakirjallisuutta. Varaa aika ja tule museon kirjastoon tutkimaan valokuvakirjallisuutta tai selailemaan valokuvalehtiä!
Tietopalvelut
Etsitkö tietoa kokoelmiemme kuvista? Kuvapalvelu sekä tutkimuskirjasto ja -arkisto palvelevat tutkijoita, opinnäytetyön tekijöitä, kirjan kuvitusta suunnittelevia ja kaikkia kokoelmiemme kuvista kiinnostuneita.
Osoite
Kämp Galleria
Mikonkatu 1, 00100 Helsinki
Katso kartalla Kämp Galleria
Aukioloajat
ma–pe 11–20, la–su 11–18
Liput
12/6/0 €
Museokortti
Alle 18-vuotiaille vapaa pääsy
Osoite
Kaapelitehdas
Kaapeliaukio 3, G-rappu, 00180 Helsinki
Katso kartalla Kaapelitehdas
Aukioloajat
ti–su 11–18, ke 11–20
Liput
12/6/0 €
Museokortti
Alle 18-vuotiaille vapaa pääsy