Keskustelussa kuullaan kolmen aktivismin parissa työskentelevän taiteilijan näkemyksiä taiteen ja kuvan mahdollisuuksista vaikuttaa maailmaan ja muutokseen. Millaisia haasteita aktivismi tuo taiteeseen? Mitä se voi mahdollistaa? Ja mikä ylipäätään on aktivismia taiteen kontekstissa?
Keskustelemassa taiteilijat August Joensalo, Haidi Motola ja Pääsky Miettinen. Keskustelua moderoi Valokuvataiteen museon kuraattori Orlan Ohtonen.
Vapaa pääsy.
Keskustelu on osa Poliittisen valokuvan festivaalin ohjelmistoa. Tapahtuma on ilmainen ja sen kielenä on suomi. Saapumis- ja saavutettavuustiedot löydät täältä: https://www.valokuvataiteenmuseo.fi/fi/tule-ja-koe/saavutettavuus
August Joensalo on suomalais-karjalainen elokuvantekijä, taiteilija ja kirjoittaja. Hänen työskentelynsä keskiössä on idea henkilökohtaisen ja yhteisöllisen queerelämän arkistoinnista, sekä transelämään liittyvän resilienssin, ilon ja olemassaolon juhlistaminen. Joensalon lyhytelokuvansa, Space Is Quite a Lot of Things, on kiertänyt laajalti kansainvälisiä festivaaleja, ja hänen teoksensa Diagnoosi F64.8 - Muu sukupuoli-identiteetin häiriö on esillä PVF:n näyttelyssä.
Haidi Motola on taiteilija ja väitöskirjatutkija Helsingin Taideyliopistossa. Hänen tutkimuksensa on keskittynyt arkistoihin, muistiin ja poliittiseen mielikuvitukseen kolonialistisessa kontekstissa. Motola on ollut Activestills-kollektiivin jäsen vuodesta 2016. Kollektiivin muodostavat dokumenttivalokuvaajat, joiden työ keskittyy Palestiinaan dekolonisaatioon. Motola on ollut mukana useissa eri taide- ja aktivistialoitteissa, joista viimeisintä hän työstää Naqabin kylissä asuvien beduiininaisten kanssa.
Pääsky Miettinen on esitystaiteilija, tanssinopettaja, kirjoittaja ja aktiivinen kansalainen. Häntä kiinnostaa julkinen tila, hoiva, toimijuus, paikallisuus sekä kielen ja ruumiin suhde. Tällä hetkellä Miettinen työstää Mad House Helsingille ruumiillista paikkasuhdetta tutkivaa teosta AT TENDING, joka nähdään Mustikkamaalla toukokuussa. Hän toimii Elokapinan Taidekapinassa ja useissa Palestiina-aktivismia tekevissä ryhmissä.