Personal

Administration

Elina Heikka 
Museichef
09 6866 3613
+358505278885
elina.heikka@fmp.fi

Eurika Balsytè-Ojakoski
Kontor
0401243994
eurika.balsyte-ojakoski@fmp.fi

Juha Sulin 
Adb-ansvarig 
040 591 6931
juha.sulin@fmp.fi

 

Samlingar, bild- och informationstjänst

Anni Wallenius
Intendent, samlingar
041 4406 387
anni.wallenius@fmp.fi

Max Fritze
Amanuens, samlingar
max.fritze@fmp.fi
050 347 1475

Leena Sipponen
Amanuens, samlingar
050 432 7562
leena.sipponen@fmp.fi

Sofia Lahti
Amanuens, samlingar
050 432 7562
sofia.lahti@fmp.fi
(ledigt t.o.m. 4/2024)

 

Utställningar

Anna-Kaisa Rastenberger 
Intendent
041 514 1991
anna-kaisa.rastenberger@fmp.fi

Tiina Rauhala
Kurator
040 159 5968
tiina.rauhala@fmp.fi

Orlan Ohtonen
Kurator
0505187619
orlan.ohtonen@fmp.fi

Anna Björklund
Kurator
anna.bjorklund@fmp.fi

Anna Reivilä
Producent, K1
050 4009041
anna.reivila@fmp.fi

Suvi Kiukas
Producent, K1
suvi.kiukas@fmp.fi
(föräldraledig till 31.1.2024)

 

Kommunikation

Jaakko Laasanen
Kommunikationsspecialist
040 6800 307
jaakko.laasanen@fmp.fi

Laura Jurmu
Kommunikationsassistent
laura.jurmu@fmp.fi
(måndag–tisdag)

 

Publikarbete och evenemang

Erja Salo 
Intendent, publikarbete
044 2706 216 
erja.salo@fmp.fi

Kastehelmi Korpijaakko
Museilektor
050 5775742
kastehelmi.korpijaakko@fmp.fi
(tisdag–torsdag)

Anna Reivilä
Producent, K1
050 4009041
anna.reivila@fmp.fi

Suvi Kiukas
Producent, K1
suvi.kiukas@fmp.fi
(föräldraledig till 31.1.2024)

Kirsi Mäkipää
Servicesamordnare / K1
kirsi.makipaa@fmp.fi
040 163 3229

Anni Hanén
coordinator, Photofuss
anni.hanen@fmp.fi

 

Konservering

Laura Sallas
konservator
044 2740 185
laura.sallas@fmp.fi  

Kaisa Kantanen
konservator
040 197 7051
kaisa.kantanen@fmp.fi

 

Fotografering

Virve Laustela
Fotograf
050 452 9114
virve.laustela@fmp.fi

Adress
Kämp Galleria
Mikaelsgatan 1, 00100 Helsingfors
Se på kartan Kämp Galleria
Öppettider
må–fre 11–20, lö–sön 11–18
Biljetter
12/6/0 €
Museikort
Fritt inträde för barn under 18 år.
Adress
Kabelfabriken
Kabelplatsen 3, G-trappan, 00180 Helsingfors
Se på kartan Kabelfabriken
Öppettider
ti–sö 11–18, ons 11–20
Biljetter
12/6/0 €
Museikort
Fritt inträde för barn under 18 år.