Elokuvan ydin yhdessä valokuvassa – Malla Hukkasen näyttely avautuu Valokuvataiteen museossa

kauas_pilvet_karkaavat_d2026_12_4-small.jpg

Marja-Leena ”Malla” Hukkanen (s. 1959) on kuvannut elokuvien stillkuvia yli neljän vuosikymmenen ajan, 1980-luvulta nykypäivään. Hukkanen lukeutuu niihin harvoihin suomalaisiin valokuvaajiin, jotka ovat tehneet elämäntyönsä stillkuvaajana. Hän on kuvannut stillit yli sataan suomalaiseen elokuvaan kymmenille merkittäville elokuvaohjaajille. Hukkanen tunnetaan erityisesti pitkästä yhteistyöstään Aki Kaurismäen kanssa, ja Film still -näyttely esittelee suuren kokonaisuuden Kaurismäen elokuvista. Lisäksi esillä on Hukkasen still- ja työkuvia hänen itse uransa varrelta valitsemistaan elokuvista.

Stillkuva tarkoittaa elokuvan tuotantovaiheessa otettua valokuvaa, joka tiivistää olennaisen kohtauksesta ja parhaimmillaan koko elokuvasta. Stillkuvat ovat valokuvaajan tulkintoja elokuvan tyylistä, hengestä ja tarinasta. Stillkuvaaja ryhtyy toimeen, kun elokuvakohtaus on kuvattu, ja rakentaa kohtauksen näyttelijöiden kanssa uudelleen valokuvaa varten. Työ on intensiivistä ja paineistettua, sillä täydellisen otoksen on synnyttävä muutamissa minuuteissa.

“Malla Hukkasen monipuolinen tuotanto tekee näkyväksi usein anonyymeiksi jäävien stillkuvaajien merkitystä elokuvallisen kerronnan tallentajina ja tulkitsijoina. Hukkasen valokuvat osoittavat, että stillkuva ei ole vain elokuvan sivutuote, vaan itsenäinen taidemuoto, joka yhdistää pysähtyneen ja elävän kuvan ainutlaatuiseksi kuvalliseksi kieleksi,” sanoo näyttelyn kuraattori Anna-Kaisa Rastenberger.

tulennielija-small.jpg

Stillkuvat ovat sekä taidetta että tallennusta

Hukkasen mukaan hän pääsi valokuvaajana “valmiiseen pöytään”. Stillkuvat ilmentävät koko elokuvatyöryhmän yhteispanosta – lavastajien, puvustajien, maskeeraajien, valaisijoiden, näyttelijöiden, ohjaajien ja elokuvaajien. Stillkuvaaja ammentaa heidän osaamisestaan, mutta tekee yhteisen kokonaisuuden puitteissa itsenäistä taiteellista työtä. Stillkuvaajat myös dokumentoivat elokuvan kuvauksia, tapahtumapaikkoja ja kulissien takaisia hetkiä niin kutsuttuihin työkuviin. Hukkanen toimi usein lisäksi elokuvien kuvaussihteerinä ja vastasi tässä roolissa kohtausten visuaalisesta yhtenäisyydestä ja jatkuvuudesta. Aki Kaurismäen lisäksi Hukkanen on työskennellyt mm. Pirjo Honkasalon, Aleksi Salmenperän, Klaus Härön, Eija-Liisa Ahtilan ja Veikko Aaltosen kanssa.

Stillkuvia käytetään ensisijaisesti elokuvien markkinointiin, mutta niiden merkitys on sitä suurempi: ne tavoittavat usein enemmän yleisöä kuin itse elokuvat ja muovaavat niihin liittyviä yhteisiä mielikuvia ja muistoja. Entisaikoina stillkuvat näkyivät erityisesti julisteissa ja elokuvateatterien sisäänkäyntien näyttävissä lasikaapeissa, jotka olivat pitkään yleisöä houkutteleva ja modernia kaupunkikuvaa määrittävä elementti. Stillkuvat ovat vaikuttaneet myös valokuvataiteeseen. Rakennetun valokuvan edelläkävijä Cindy Sherman löi läpi stillkuvien estetiikkaa lainanneella Untitled Film Stills -sarjallaan. Vaikka kuvat eivät edustaneet oikeita elokuvia, ne olivat välittömästi tunnistettavia, sillä stillkuvat ovat erottamaton osa nykyvalokuvan spektriä.

calamari-03.jpg

Osana näyttelyä nähdään myös pieni otos museon kokoelmiin kuuluvia Fennada Filmin stillkuvia 1950- ja 1960-luvuilta. Valokuvaaja Börje Söderholm (1922–1998) lahjoitti negatiivi- ja vedosarkistonsa jo eläessään Suomen valokuvataiteen museolle. Fennada Filmi muistetaan erityisesti kirjallisuusklassikoiden filmatisoinneista, mm. Komisario Palmu -elokuvista.

Näyttelyn ovat kuratoineet Max Fritze ja Anna-Kaisa Rastenberger Valokuvataiteen museolta yhdessä Malla Hukkasen kanssa.

Film Still – Malla Hukkasen valokuvia elokuvista
27.3.–20.9.2026
Suomen valokuvataiteen museo, Kaapeliaukio 3, Helsinki

Median vierailuaika näyttelyyn torstaina 26.3. klo 11–12.30
Malla Hukkanen on paikalla haastatteluita varten
RSVP: jaakko.laasanen@fmp.fi

Kuvat:
1. Malla Hukkanen: Kauas pilvet karkaavat, 1996 / Aki Kaurismäki, Sputnik oy
2. Malla Hukkanen: Tulennielijä, 1998 / Pirjo Honkasalo, MRP Matila Röhr Productions
3. Malla Hukkanen: Calamari Union, 1985 / Aki Kaurismäki, Villealfa Filmproductions

Osoite
Kaapelitehdas
Kaapeliaukio 3, 00180 Helsinki
Katso kartalla Kaapelitehdas
Aukioloajat
ti–pe 11–19, la–su 11–18
Liput
16/6/0 €
Museokortti
Alle 18-vuotiaille vapaa pääsy