Navid Afzalnian näyttely Kitchen Talk on taiteilijan henkilökohtainen ja poliittinen tutkimus kodin käsitteestä. Näyttelyssä tarkastellaan, mitä koti merkitsee ihmiselle, joka on joutunut kokemaan sen haavoittuvana tai epävarmana paikkana.
Afzalnia ammentaa näyttelyynsä kokemuksistaan entisessä kodissaan Teheranissa, Iranissa. Epävakaassa poliittisessa ilmapiirissä kasvanut taiteilija kysyy, voiko koti todella suojata ulkopuoliselta maailmalta – vai onko sekin lopulta vain hauras rakennelma, jonka turvallisuudentunne voi kadota hetkessä?
Näyttelyn nimi Kitchen Talk (Keittiökeskustelu) viittaa keittiöön kodin viimeisenä linnakkeena. Läpi historian keittiö on ollut se osa kotia, jonne ihmiset ovat vetäytyneet keskustelemaan pelätessään esimerkiksi jonkun kuuntelevan heitä seinien läpi tai puhelimien kautta.
Installaatiossaan Afzalnia luo tilallisen kokemuksen, jossa kodin arkinen estetiikka rakoilee pienin, mutta paljastavin keinoin. Hienovaraisten murtumien myötä taiteilija esittää kysymyksen: ovatko nämä seinät todella niin turvalliset kuin niiden toivoisi olevan?
Navid Afzalnia (s. 1997) opiskelee kuvataiteen maisteriohjelmassa (tila-aikataiteet) Taideyliopistossa Helsingissä. Hän on suorittanut valokuvauksen kandidaatin tutkinnon Teheranin taideyliopistossa.
Näyttely on osa museon Etsin-gallerian Turvan tekstuurit -ohjelmistoa (2025–26), jonka on kuratoinut museon kuraattoritiimi yhdessä kutsutun kuraattorin Farbod Fakharzadehin kanssa avoimen haun kautta.
Navid Afzalnia: Kitchen Talk
6.6.-7.9.2025
Suomen valokuvataiteen museo (Etsin-galleria 0. krs),
Kaapelitehdas, Kaapeliaukio 3, Helsinki.
Median vierailuaika näyttelyyn torstaina 5.6. klo 15–16
RSVP jaakko.laasanen@fmp.fi
Lisätiedot ja kuvapyynnöt:
Jaakko Laasanen
Viestintäpäällikkö, Suomen valokuvataiteen museo
040 6800 307
jaakko.laasanen@fmp.fi
Kuva: Navid Afzalnia