Museovierailun suunnittelu / K1
Aukioloajat, liput ja sijainti:
https://www.valokuvataiteenmuseo.fi/fi/tule-ja-koe/aukiolo-liput-sijainti
Saapuminen
Ilmoittaudu kassalle, maksa mahdolliset pääsyliput ja opastus. Aulassa on lukollisia kaappeja takkeja ja laukkuja varten. Jos olet tilannut opastuksen, opas on vastassa ryhmää kassan lähellä. Kassalta saa kirjoitusalustoja ja kyniä tarvittaessa. Näyttelytilassa on 20 kannettavaa tuolia ryhmiä varten.
Lisätietoja saavutettavuudesta
Käyntiin valmistautuminen
Ennen museokäyntiä kannattaa miettiä, mihin aihepiiriin tai teemaan halutaan keskittyä. Näyttelykäynti voi syventää jo aiemmin opittua tai olla uuden oppimisen alku. Museovierailut sopivat hienosti esimerkiksi uuden opetussuunnitelman mukaiseen ilmiöoppimiseen ja eri oppiaineiden integrointiin.
Museokäynnin sisällön suunnittelu yhdessä oppilaiden kanssa tekee vierailusta innostavamman. Varsinkin nuorimpien oppilaiden kohdalla on hyvä kertoa etukäteen, mihin ollaan menossa ja mitä museossa tehdään. Museossa toimiminen, museotyö ja museon sääntöjen perusteet voivat myös olla koko opastuksen aihe. Oppilaita kannattaa jo koulussa kannustaa keskustelemaan ja esittämään kysymyksiä myös oppaalle. Näyttelyiden tehtävämateriaalit toimivat myös hyvänä tukena valmistautumiseen.
Oppilaat ja opettajat museossa
Opettajan rooli opastuksen tai käynnin aikana on tärkeä. Opettajan tulee olla läsnä koko mahdollisen opastuksen tai käynnin ajan. Oppilaiden hyvä käyttäytyminen on sekä opettajien että museoiden yhteinen tavoite.
- Vierailukäynnillä kuljetaan rauhallisesti. Museotiloissa ei saa juosta. Otattehan ystävällisesti huomioon muut ryhmät ja museovieraat.
- Opettajan tulee aina seurata oppilasryhmän mukana. Suosittelemme, että tutustutte taiteeseen yhdessä. Keskustelkaa, mutta välttäkää kovaäänistä opastamista. Jos teetät näyttelyssä tehtäviä, muistathan, että oppilaita ei silloinkaan voi jättää ilman valvontaa.
- Näyttelytiloissa seiniin ei saa nojata, ei myöskään kirjoittaa tai piirtää seiniä vasten.
- Taideteoksiin ei saa koskea.
Takaisin koululla
Jokaisen museokäynnin jälkeen kannattaa käydä palautekeskustelua oppilaiden kanssa ja pohtia, mitä jäi mieleen. Tässä voit käyttää tukena näyttely tehtävämateriaaleja. Myös meitä museolla kiinnostaa käynnin onnistuminen. Kaikki mahdollinen palaute on erittäin tervetullutta: Erja Salo (intendentti, yleisötyö), p. 044-270 6216 tai erja.salo@fmp.fi
Opettajan muistilista museovierailua varten
• Näyttelytarjontaan perehtyminen joko verkossa tai paikan päällä ilmaiseksi OAJ-korttia näyttämällä (vierailua suunnitellessa)
• Mahdollisiin näyttelyyn liittyviin tehtävämateriaaleihin tutustuminen.
• Mahdollisen työpajan tai opastuksen varaaminen tai vaihtoehtoisesti ryhmän itsenäisen vierailun ilmoittaminen museon asiakaspalveluun puhelimitse tai sähköpostitse. Varaukset on tehtävä viimeistään viikkoa ennen opastuksen tai työpajan ajankohtaa.
• Koululaisryhmien opastukset tai työpajat voivat alkaa K1:ssä jo 10:15 alkaen ennen näyttelytilojen avautumista muulle yleisölle
• Tiedote vanhemmille museovierailusta
Mikäli ennen museokäyntiä on mitä tahansa kysyttävää, kannattaa ottaa yhteyttä museoon hyvissä ajoin. Myös ilman opastusta tulevan ryhmän on hyvä olla yhteydessä museoon etukäteen, jotta käynnistä saadaan mahdollisimman onnistunut. Ilmoita omatoimivierailut osoitteeseen: booking@fmp.fi Kysymyksiin vastaa Erja Salo (intendentti, yleisötyö), p. 044-270 6216 tai erja.salo@fmp.fi