Vilho Setälä (1892-1985) on suomalaisen valokuvataiteen modernistisen ”uuden suunnan” kokeilunhaluinen klassikkotekijä. Suomen valokuvataiteen museon tutkimus- ja näyttelyhankkeessa pääteemoja ovat Setälä valokuvaajana ja valokuvakirjoittajana sekä valokuvan eri genret, formaatit ja materiaalit Setälän tuotannossa.
Valokuvaus merkitsi Setälälle tiedettä ja taidetta, ammattia ja harrastusta. Hän suhtautui valokuvan teknisiin ja taiteellisiin mahdollisuuksiin uteliaan systemaattisesti ja kirjoitti niistä kirjoja ja artikkeleita. Setälä oli myös keksijä, toimittaja, tietokirjailija, valokuvauksen opettaja ja intohimoinen esperantisti.
Suomen valokuvataiteen museon kokoelmissa on Vilho Setälän vedoksia, negatiiveja ja diakuvia yhteensä noin 100 000 kappaletta. Suurin osa aineistosta on saatu Setälältä itseltään lahjoituksena 1970-luvulla.

Vilho Setälä: kuvia sarjasta Hyppy, n. 1933. Hopeagelatiinivedoksia. Suomen valokuvataiteen museo.
Setälä perusti ABISS-taiteilijaryhmän valokuvataiteilijakollegoidensa kanssa. Ryhmän nimi muodostettiin jäsenten sukunimien alkukirjaimista: Heikki Aho, Hanns Brückner, Heinrich Iffland, Björn Soldan ja Vilho Setälä. Ryhmän ainoa yhteisnäyttely oli Helsingissä Strindbergin taidesalongissa vuonna 1930. Tulenkantaja-lehdessä siitä kirjoitettiin: ” ABISS-ryhmän herrat osoittavat, että meillä todellakin uskalletaan yrittää jotain uutta valokuvauksen alalla, tehdään kokeiluja ja hallitaan tekniikkaa aivan mestarillisesti. Vanhat kuvankauniit aiheet on hyljätty — uusi kauneus astuu tilalle. Kameran silmä suunnataan jokapäiväisiin asioihin uudesta näkökulmasta — ja jokapäiväiset asiat tulevat äkkiä ekspressiivisiksi, runollisiksi, jopa mystillisiksikin.”
Hankkeen tuloksia esitellään näyttelyssä ja tutkimusartikkeleista koottavassa julkaisussa.
Tutkimushanketta on tukenut Suomen Esperanto-säätiö.